W tym miejscu postaram się przybliżyć wszystkim zagadnienia związane z wcześniactwem. W poszczególnych zakładkach znajdziecie informację zarówno dotyczące pobytu w szpitalu, sytuacji rodzinnej i emocjonalnej oraz innych zagadnień ważnych dla wcześniaków. Skupie się na tym co rodzice wcześniaków mogą napotkać na swojej drodze w życiu codziennym.
Dziecko nazywane jest wcześniakiem jeśli urodzi się przed zakończeniem 37 tygodnia ciąży. Źródła medyczne podają, że dziecko jest w stanie przeżyć poza łonem matki po skończeniu 22tc, choć niektóre podają że nawet od 20tc można mówić o przedwczesnym porodzie a nie o poronieniu. Obecnie medycyna zmienia się z dnia na dzień i wiele dzieci, które przychodzą na świat w 23 czy 24tc przeżywa. Według badań odsetek uratowanych dzieci znacznie rośnie po porodzie w 28 i późniejszym tygodniu ciąży.
Oczywiście trudno porównywać zarówno dziecko urodzone w 37tc do tego z 23tc dlatego wprowadzono podział i nazewnictwo. Ze względu na tydzień urodzenia możemy podzielić je na następujące grupy:
* ekstremalnie skrajne wcześniaki – dzieci urodzone często na skraju przeżywalności, z bardzo małą masą urodzeniową i ogromną niedojrzałością całego organizmu; przyjmuje się, że są to dzieci urodzone poniżej 27 tygodnia ciąży włącznie
* skrajne wcześniaki – dzieci urodzone między w 28 – 31 tc włącznie
* średnie wcześniaki – dzieci urodzone między 32 – 37 tc włącznie
Stosuje się też podział ze względu na masę ciała:
* ekstremalnie mała urodzeniowa masa ciała – poniżej 1000 g
* bardzo mała urodzeniowa masa ciała – poniżej 1500 g
* mała masa urodzeniowa – poniżej 2500 g
Jest to oczywiście podział umowny, bo każde dziecko jest inne. Może się zdarzyć, że dziecko urodzone później ma więcej powikłań i trudniej jest mu pomóc. Na stan dziecka mają wpływ tydzień i waga urodzenia, ale też mnogość powikłań i obciążeń.
Oczywiście im wcześniej dziecko się urodzi tym szansę zarówno na brak powikłań jak i przeżycie są mniejsze. Ale bardzo dużo zależy też o tego co wydarzy się podczas samego porodu, tuż po nim jak i podczas całego pobytu dziecka w szpitalu.
Trzeba pamiętać, że im „młodszy” wcześniak tym każdy z organów wewnętrznych jest mniej gotowy do funkcjonowania poza łonem mamy. Najczęstsze powikłania związane są właśnie z niedojrzałością poszczególnych organów. Część rzeczy uwidacznia się od razu a część dopiero po jakimś czasie. Mówi się, że wcześniaki tak samo często jak kroki do przodu wykonują też kroki do tyłu. I choć rodzice wiedzą, że powinni się spodziewać komplikacji (zwłaszcza u tych najmniejszych i najwcześniejszych) to i tak za każdym razem jest to dla Nich szok i trauma.
Podczas samego pobytu w szpitalu dziecko oprócz trudności z niedojrzałością organizmu może się też zmagać z różnego rodzaju infekcjami, które również wpływają na Jego stan.
Kiedy rodzi się wcześniej tak naprawdę nikt czy to lekarz czy rodzic nie jest w stanie przewidzieć jaki będzie los dziecka. Zdaniem lekarzy jest obserwować i działać, a rodziców wierzyć, że kiedyś zabiorą dziecko w jak najlepszym stanie do domu.
W tym cyklu postaram się Wam pokazać również etapy, przez które przechodzi wcześniak w szpitalu i w domu, to jak wesprzeć rodziców wcześniaka, z czym mogą się Oni spotkać w szpitalu i po wyjściu z Niego.
A jeżeli interesuje Was prawdziwa historia opowiadana „na bieżąco” tuż po urodzeniu wcześniaka w 25tc, który ważył 780 g to zapraszam do działu „Mania i Ja” na www.radoscbyciarodzicem.pl
Chciałabym aby wiedzą na temat wcześniaków dotarła zarówno do ich rodziców, rodzin jak i do szerokiego społeczeństwa. Wierzę, że dzięki temu rodzinom dzieci przedwcześnie urodzonym będzie łatwiej funkcjonować i nie będą się czuć zagubieni i osamotnieni. Dlatego też powstała Fundacja Mali Wojownicy, która mam zaszczyt prowadzić.
Dziękuję mamom, które zgodziły się na wykorzystanie zdjęć swoich dzieci abym mogła przygotować ten materiał. Jeśli chcesz do nich dołączyć to napisz do nas.
Sylwia Wesołowska
Prezes Fundacji Mali Wojownicy