Wczesne wspomagania rozwoju dziecka

Jednym z częściej zadawanych pytań jest „Jak zapewnić dziecku wszechstronne wsparcie terapeutyczne?”. Jest kilka możliwości, o których już pisałam w tym cyklu.

Jednym z pierwszych i podstawowych sposobów na realizację darmowych zajęć rehabilitacyjnych i terapeutycznych jest realizacja Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci (WWRD). Realizowane jest ono na podstawie „Opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka” w placówkach edukacyjnych typu poradnie pedagogiczno – psychologiczne, przedszkola, szkoły. Oczywiście jest placówką ma do tego specjalistów.

⁉️Komu przysługuje WWRD?⁉️
Każdemu dziecku, którego rozwój wymaga wsparcia i jest nieadekwatny do rozwoju rówieśników… do podjęcia nauki w szkole. Często rodzice małych dzieci słyszą, że ich dzieci są za małe i odsyłani są z „kwitkiem” do czasu aż dziecko będzie szło do przedszkola. Jest to błąd ponieważ rozporządzenie nie określa dolnej granicy wieku. Co ważne dziecko nie musi mieć orzeczenia o niepełnosprawności aby otrzymać opinię o WWRD, choć często rodzice są mylnie o tym informowani.

⁉️Jak i gdzie starać się o opinie o WWRD⁉️
Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie pod którą Państwa Poradnie Pedagogiczno – Psychologiczna podlegacie. Jeśli dziecko nie uczęszcza do przedszkola to liczy się adres zamieszkania. Jeśli chodzi do placówki to jest ona przyporządkowana do konkretnej poradni. W mniejszych miejscowościach przeważnie jest jedną, w większych kilka.
Należy sprawdzić na jakim wzorze dokumentu dana poradnia przyjmuje wnioski o opinie w sprawie WWRD. Większość powinna mieć je na swojej stronie internetowej lub do pobrania na miejscu. Ważny jest załącznik, który wypełnia lekarz.

No właśnie, aby sprawdzić czy jest naszemu dziecku potrzebne WWRD możemy przyjść „z ulicy” i wnioskować o konsultację. Ale już składając wniosek o opinie potrzeba dołączyć załącznik od lekarza. Najlepiej od specjalisty, który stwierdził w jakim obszarze wsparcia wymaga dziecko, ale równie dobrze może być to pediatra.

Jeśli chodzicie na jakieś zajęcia lub do żłobka/ przedszkola to opinie pracujących z dzieckiem osób też się przydadzą.

⁉️Dostaliśmy i co dalej⁉️
Jeśli otrzymacie opinie o potrzebie WWRD przysługuje Wam do 8 godzin miesięcznie darmowych zajęć rehabilitacyjnych lub/ i terapeutycznych.
Możecie wybrać dowolną placówkę realizująca na waszym terenie WWRD. Co ważne, nie można dzielić tych godzin na dwie lub więcej placówek.

W placówce, która wybierzecie powinni Wam przygotować plan terapeutyczny (w różnych miejscach będzie wyglądało to trochę inaczej), który zaakceptuje cię. Powinien on powstać nie tylko na podstawie samej opinii o potrzebie WWRD ale również na podstawie wywiadu. Jeśli placówka proponuje wam rehalibitację ale chodzicie już na nią prywatnie i wolelibyście zajęcia z integracji sensorycznej to możecie o to wnioskować… pamiętając, że muszą one być w zaleceniach opinii WWRD. W dobrych i nastawionych na relacje placówkach sugestie rodziców brane są pod uwagę.

Nie możecie jednak żądać od placówki aby zorganizowała Wam zajęcia – terapię, której nie ma w ofercie. Można o tym rozmawiać, bo być może któryś terapeuta pracujący w placówce ma dodatkowe kompetencje ale to tylko dobra wola.

Są miejsca – zwłaszcza większe miejscowości, gdzie miejsc realizacji jest sporo i można wybrać placówkę gdzie oferta jest szeroka. W wielu miejscach niestety musimy się ograniczyć do jednej placówki, która w dodatku nie bardzo ma specjalistów dla maluszków. Kiedy dziecko idzie do przedszkola sytuacja tylko wydaje się lepsza. Jeśli rodzic przedstawi w przedszkolu (niezależnie prywatnym czy państwowym) opinie o WWRD dziecko musi dostać wsparcie. Tylko trzeba mieć świadomość, że dyrektor nie zorganizuje np. sali integracji sensorycznej dla jednego czy dwójki dzieci. Po mimo to nie należy rezygnować z realizacji WWRD.

Fundusze przeznaczone przez gminy na realizację WWRD nie są duże i dlatego tych godzin nie jest dużo. Słyszałam już opinię, że są poradnie które będą się wycofywać z realizacji WWRD właśnie z powodów finansowych. Jednak nie należy się poddawać i szukać placówki, która jak najlepiej wesprze nasze dziecko.